Mgr. Jan Pikna
Zaměstnanec Ministerstva pro místní rozvoj (29)

"Sbírám zkušenosti v oboru, který jsem studoval, a po očku sleduju, co by se dalo v Litomyšli dělat"

 

Studoval jsem - v Litomyšli Gymnázium A. Jiráska, v Brně Masarykovu univerzitu - Mezinárodní vztahy a Evropská studia. 

Cestoval jsem - s Erasmem do Budapešti. Po roce v Maďarsku dobře vím, jak skvělé je volně cestovat a pracovat různě po Evropě, mít kamarády od Finska po Portugalsko, domluvit se dobře anglicky. Zároveň jsem ale "naživo" viděl, jak nebezpečný je nacionalismus a jak snadné je přijít o demokracii i ve 21. století.

Pracuji - Od roku 2015 jsem ve státních službách na Ministerstvu pro místní rozvoj. Podílím se na nastavování pravidel programu česko-polské přeshraniční spolupráce. 

 

"Spokojený život by měl, podle mého názoru, obsahovat vášeň, partnerství, přátelství, legraci, poznání a dávat alespoň trochu smysl. "

 

Pracuješ na ministerstvu, bydlíš v Praze...Jaký je tvůj vztah k Litomyšli a jaké s ní máš plány do budoucna?   Bydlím sice v předaleké Praze, ale všechno jsem nechal v Litomyšli - rodinu, kamarády, "srdce". Proto se snažím do L. jezdit, kdykoli to jde. Protože manželka je z Olomouce, je to i po cestě za tchyní a daří se to naštěstí celkem často :-). Neumím si představit, že bych se do Litomyšle jednou nevrátil. Miluju to tu a dobře si uvědomuju, že tak vysokou kvalitu života jako v Litomyšli jen tak nikde nenajdu.   Co tě baví? A co ti chutná?

 

V Litomyšli mě nejvíc baví ten náš "mikrosvět" - takový to, když člověk přijede, projde náměstí a potká 5 příbuzných a 8 známých, nakoupí u Šveců zeleninu, u Kasalů rohlíky a podívá se na parte kdo zrovna umřel. Všechno je krásně opravený, lidi převážně milí. Je super z Litomyšle vytáhnout paty, ale ještě lepší je se do něj vracet a užít si tenhle "komfort maloměsta".

 

Jak se občansky angažuješ a proč?   Litomyšl je unikátní tím, že v ní žije spousta aktivních lidí. Vždyť se podívejte, každý měsíc na kalendář akcí v Lilii. Většina těch akcí není komerční, ale "veřejně prospěšná". Pořádaná proto, že je fajn se společně sejít a pobavit se - poučit se, nebo si společně zasportovat. Nikdo to uměle nevyvolává, nikdo nikoho nenutí, funguje to úplně přirozeně. Litomyšláci, jsou prostě už takoví - aktivní. Od malička mi proto přišlo úplně normální se taky nějak zapojit. Kromě aktivit v rámci Generace 89, kterých byla spousta (farmářské a bleší trhy, čištění Loučné), jsem se svého času zapojil třeba do výborně obsazené konference k setkání sedmi prezidentů nebo jsem s kamarády zadarmo prováděl lidi po Litomyšli a "zamilovával je" do ní. Pomáhal jsem na Lázních ducha, s Gastroslavnostmi, na Smetance. Spoluorganizoval jsem v Litomyšli festival Jeden svět na školách a pomáhal při Valném sněmu Junáka (skaut). S kamarádkama jsme dělali litomyšlskou Rozvojovou kafárnu, v rámci které jsme se zajímavými hosty probírali problémy světa ( :-) ), taky jsem kdysi organizoval debatu se Šimonem Pánkem.
V poslední době toho tolik není, předně asi - scházíme se v Praze s pár podivíny a plánujeme založit novou politickou stranu a porazit Babiše, tak držte palce!
Více...
Méně