Mgr. Eva Novotná
učitelka na Gymnáziu A. Jiráska (41)

"Být aktivní a pracovat pro druhé je normální"

 

To bych ráda předala svým dětem...

Chtěla bych ze svých tří dětí vychovat spokojené, sebevědomé lidi, kteří si najdou své pevné místo na slunci, a zároveň nebudou lhostejní k tomu, co se děje kolem nich.

 

...a také svým studentům

Mladí by měli dostat důvěru mnohem dřív, než je to teď. Mám pocit, že když nedostanou příležitost a nemají prostor, kde by se mohli vyjádřit a být slyšeni právě v dospívání, odejdou na vysoké školy a po návratu už mají jiné starosti: nastupují do práce, zakládají rodiny a už nemají potřebu být společensky aktivní. Prostě je a jejich potenciál ztrácíme. Jen velmi malé procento z nich se pak do věcí veřejných - politiky - vrací.

 

"Takže co třeba něco jako studentská rada města?"

 

Jsem konzervativní člověk, který má rád život v malém, poklidném městě, jako je Litomyšl, kde cítím pevně své kořeny. I když mám ráda společnost a kulturu, zároveň se ráda utíkám do ticha a přírody. Kromě čtení a cestování, které mi přináší nadhled a inspiraci, ráda sleduji i výtvarné umění a architekturu.

 

I moje povolání učitelky beru jako velkou školu, jsou to právě studenti, kteří mě učí pokoře a hlavně mě nutí dívat se na věci z jiné optiky, než na jakou jsem zvyklá.

 

Studenti jsou pro mě partneři, jejich názory i postoje beru vážně. Nejsem a neumím být autoritativní učitel. Baví mě komunikovat s nimi a dozvídat se, jak vnímají realitu ze své perspektivy. 

 

Co se jim snažím předat? Vlastně je to u studentů podobné jako u mých vlastních dětí. Základ všeho je v komunikaci, slušnosti a toleranci. S kolegyněmi angličtinářkami jsme se inspirovaly v anglicky mluvících zemích a vymyslely charitativní projekt – tzv. Charity Day, který se koná každoročně na začátku adventu na našem gymnáziu a jehož cílem je využít obrovský potenciál studentů a pomoci někomu, kdo to zrovna potřebuje. Musím říct, že jsem pyšná na to, s jakou obrovskou chutí a energií se studenti každý rok zapojují.

Více...
Méně