Mgr. Jan Pikna
Zaměstnanec Ministerstva pro místní rozvoj (29)

"Sbírám zkušenosti v oboru, který jsem studoval, a po očku sleduju, co by se dalo v Litomyšli dělat"

 

Studoval jsem - v Litomyšli Gymnázium A. Jiráska, v Brně Masarykovu univerzitu - Mezinárodní vztahy a Evropská studia. 

Cestoval jsem - s Erasmem do Budapešti. Po roce v Maďarsku dobře vím, jak skvělé je volně cestovat a pracovat různě po Evropě, mít kamarády od Finska po Portugalsko, domluvit se dobře anglicky. Zároveň jsem ale "naživo" viděl, jak nebezpečný je nacionalismus a jak snadné je přijít o demokracii i ve 21. století.

Pracuji - Od roku 2015 jsem ve státních službách na Ministerstvu pro místní rozvoj. Podílím se na nastavování pravidel programu česko-polské přeshraniční spolupráce. 

 

"Spokojený život by měl, podle mého názoru, obsahovat vášeň, partnerství, přátelství, legraci, poznání a dávat alespoň trochu smysl. "

 

Pracuješ na ministerstvu, bydlíš v Praze...Jaký je tvůj vztah k Litomyšli a jaké s ní máš plány do budoucna?   Bydlím sice v předaleké Praze, ale všechno jsem nechal v Litomyšli - rodinu, kamarády, "srdce". Proto se snažím do L. jezdit, kdykoli to jde. Protože manželka je z Olomouce, je to i po cestě za tchyní a daří se to naštěstí celkem často :-). Neumím si představit, že bych se do Litomyšle jednou nevrátil. Miluju to tu a dobře si uvědomuju, že tak vysokou kvalitu života jako v Litomyšli jen tak nikde nenajdu.   Co tě baví? A co ti chutná?

 

V Litomyšli mě nejvíc baví ten náš "mikrosvět" - takový to, když člověk přijede, projde náměstí a potká 5 příbuzných a 8 známých, nakoupí u Šveců zeleninu, u Kasalů rohlíky a podívá se na parte kdo zrovna umřel. Všechno je krásně opravený, lidi převážně milí. Je super z Litomyšle vytáhnout paty, ale ještě lepší je se do něj vracet a užít si tenhle "komfort maloměsta".

 

Jak se občansky angažuješ a proč?   Litomyšl je unikátní tím, že v ní žije spousta aktivních lidí. Vždyť se podívejte, každý měsíc na kalendář akcí v Lilii. Většina těch akcí není komerční, ale "veřejně prospěšná". Pořádaná proto, že je fajn se společně sejít a pobavit se - poučit se, nebo si společně zasportovat. Nikdo to uměle nevyvolává, nikdo nikoho nenutí, funguje to úplně přirozeně. Litomyšláci, jsou prostě už takoví - aktivní. Od malička mi proto přišlo úplně normální se taky nějak zapojit. Kromě aktivit v rámci Generace 89, kterých byla spousta (farmářské a bleší trhy, čištění Loučné), jsem se svého času zapojil třeba do výborně obsazené konference k setkání sedmi prezidentů nebo jsem s kamarády zadarmo prováděl lidi po Litomyšli a "zamilovával je" do ní. Pomáhal jsem na Lázních ducha, s Gastroslavnostmi, na Smetance. Spoluorganizoval jsem v Litomyšli festival Jeden svět na školách a pomáhal při Valném sněmu Junáka (skaut). S kamarádkama jsme dělali litomyšlskou Rozvojovou kafárnu, v rámci které jsme se zajímavými hosty probírali problémy světa ( :-) ), taky jsem kdysi organizoval debatu se Šimonem Pánkem.
V poslední době toho tolik není, předně asi - scházíme se v Praze s pár podivíny a plánujeme založit novou politickou stranu a porazit Babiše, tak držte palce!
Více...
Méně
1 Mgr. Daniel Brýdl, LL.M. 2 Petra Benešová 3 David Edlman 4 Mgr. Olga Radimecká 5 Mgr. Miroslav Hájek 6 Mgr. Eva Novotná 7 Mgr. Jan Pikna 8 Petra Sýkorová 9 Mgr. Jan Vavřín 10 Bc. Iva Hloušková 11 Tomáš Rothschein 12 Jana Brokešová 13 Ing. Lenka Luxová 14 Filip Holub 15 Ing. Štěpánka Zavoralová 16 Mgr. Matyáš Hájek 17 Bc. Soňa Neugebauerová 18 Mgr. Tomáš Fila 19 Mgr. Věra Krejčová PhD 20 Albert Edlman 21 Pavlína Jiříčková 22 Ing. Jakub Tmej 23 Renata Kmošková