Regionální festival, který se uskutečnil v sobotu 7. září 2013 v prostoru Toulovcova náměstí v Litomyšli, byl pomyslným vyvrcholením projektu občanského vzdělávání pro kulturu, region a demokracii ARS REGIO CIVITAS určeného převážně obyvatelům Pardubického kraje. Čím se představil?

Share

Celý článek...

„Podívejte se, co jste dokázali, to je Vaše zásluha!“, zdraví mě pravidelná účastnice kulatých stolů při vstupu do zaplněného sálu posledního z nich. Není to moje zásluha, navíc projekt ARC nesestává jen z kulatých stolů. Nicméně otázku úspěchu či neúspěchu celého projektu si s jeho koncem kladu také. Jaký tedy byl projekt ARC? Co přinesl? Co jsme za těch patnáct měsíců jeho trvání udělali?

Share

Celý článek...

Jak vypadá „dobrá škola“? Poznám ji mezi ostatními? Jak mohu jako rodič se školou komunikovat? Mohu po ní něco chtít? Jaké schopnosti a dovednosti by měly děti ve školách získat? Jaká je praxe v zahraničí? Na to všechno a mnohé jiné k tématu škol, školství, učitelského povolání, vztahu dětí ke škole, školy a rodičů, výukových metod odpovídali hosté posledního kulatého stolu konaného 23. září 2013 v hotelu Zlatá hvězda v Litomyšli.

Share

Celý článek...

Rychle stručně pro ty, kteří nevědí, o čem je řeč: Prima odpoledne je projekt, který je financován výdělkem z Bleších trhů a Větrání šatníků. Jednou v týdnu se schází studentka pedagogické školy s žáčkem Základní školy Zámecká a tráví spolu odpoledne. Na každou schůzku dostává dvojice 100 Kč z Blešího fondu.

Letní prázdniny uzavřely první kapitolu Prima odpoledne, takže jsme měly (Eva a já) dva měsíce čas ohlížet se, vylepšovat, hledat nové nápady. Začaly jsme už v červnu, kdy jsme se sešly s rodiči, dětmi a studentkami a doslova jsme z nich mámily nápady na zlepšení. „Je to v poho, nic tomu nechybí,“ byla reakce studentek. „Jsme moc vděčné, že Prima odpoledne existuje, skvělé, vytrvejte“ pěly chválu maminky. „Hustýýý, dobrý a já nevíím…“byly nejčastější reakce dětí, když jsme se ptaly jich, co udělat jinak. Že by bylo Prima odpoledne bezchybným projektem snů? To asi ne, ale funguje. A funguje dobře ku prospěchu všech do něj zapojených.

Share

Celý článek...

Co si představit pod pojmem „aktivní občan“? Co je občanská společnost? Jaký význam má participace na veřejném dění a co se pod tím skrývá v praxi? Není náhodou „aktivista“ hanlivé slovo? Dá se „občanství“ naučit? S těmito a mnohými dalšími otázkami jsme se pouštěli do organizace druhého kulatého stolu v rámci projektu ARC. Hledali jsme osobnosti, které by nám na tyto otázky pomohli nalézat odpovědi. A kdo se tedy nakonec posadil ke kulatému stolu v roli diskutujícího odborníka? Jiřina Šiklová - socioložka a publicistka, Jiří Štyrský - pedagog FIM UHK Hradec Králové, Petr Čáp - ředitel Centra občanského vzdělávání, Matěj Hollan - předseda občanského sdružení Brnění, spoluautor Žít Brno a www.mapyhazardu.cz , David Zandler - skaut a koordinátor projektu LILIE a Jana Votavová - koordinátorka Kecejme do toho, Národního parlamentu dětí a mládeže a sociální sítě OurSpace.cz.

Share

Celý článek...

Kalendář akcí:

Žádné události

Naše aktivity:

GENERACE 89, o.s. | Smetanovo nám. 132, Litomyšl 570 01 | Kontakt: info@generace89.cz

Copyright © 2017