Mgr. Jan PiknaJan Pikna

Povolání:

koordinátor evaluací na MMR ČR

Vzdělání:

Evropská studia na FSS MU v Brně

Sám o sobě:

Jsem idealista. Nebojím se stanovovat si velké cíle. Jak kdysi prohlásil jeden můj moudrý přítel:
 
"Kdo si malých cílů dává, malých cílů dosáhne."

Myslím, že v politice jde především o to, abychom si uvědomili, že všichni máme v důsledku společný cíl. Pouze k němu kráčíme po odlišných cestách. Chtěl bych, aby spolu lidé rozdílných názorů dokázali spolupracovat a spíše tvořili než ničili. Věřím, že neshody mezi lidmi pramení zpravidla z nedostatku komunikace. Je proto potřeba o věcech mluvit, ať jsou sebevíc nepříjemné. Jinak se společnost nikdy nikam neposune.
"Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" :)

Litomyšl a já:

V Litomyšli jsem se narodil a ze srdce ji miluju. Ze všeho nejvíc si na ní vážím jejích aktivních lidí a tvůrčího ducha. Líbí se mi, že se v Litomyšli stále něco děje a je zde spousta lidí, kteří jsou ochotni obětovat svůj volný čas pro zábavu nebo poučení ostatních.

Chtěl bych, aby tento duch tvořivé a aktivní Litomyšle přetrval. Byla by velká škoda, zkazit si ho hádkami a urážkami. Vždyť Litomyšl milujeme všichni, to snad ani nejde jinak...

Neostýchejte se mne prosím kontaktovat na mé e-mailové adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

V západním světě probíhá posledních několik desítek let trend otevírání radnic občanům, a zároveň aktivní zapojování občanů do života obce. To je také cíl Generace 89 už od našeho vzniku v roce 2010. Nyní bychom rádi představili jeden nástroj v tomto duchu, který bychom v Litomyšli rádi zavedli. 

Slyšeli jste už někdy o rozklikávacím rozpočtu? Jedná se o rozpočet města, zveřejněný na webu v takové formě, že je možné postupně rozklikávat jednotlivé položky do větších a větších detailů. Je to podobné, jako když pracujete se složkami v systému Windows. Kromě toho, že zpravidla zobrazuje schválený rozpočet a jeho případné úpravy během roku, automaticky zároveň čerpá informace z účetního systému města. To znamená, že můžete sledovat i průběžné plnění položek rozpočtu. Cílem toho celého je co nejvíce usnadnit porozumění struktuře obecního rozpočtu i neodborníkům. Podobný rozpočet Nového Města na Moravě stál cca 70 tis. - http://rozpocet.nmnm.cz/. Stejným způsobem zveřejňují svůj rozpočet také další veřejné úřady: Praha hl. m., Liberecký kraj, kraj Vysočina, Olomouc, Opava, Zlín, Chomutov, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Praha 4, Boskovice nebo třeba nedaleká obec Javorník. Co si o tom myslíte? Stálo by to za to? Pište na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Jeník Pikna

 

 

 

 

 

 

 

Share

Litomyšl je krásná a život v ní člověka prostě baví. Přesto je potřeba dál sbírat inspiraci a best practises, abychom veděli kam město dál posunovat. Proto jsem se ve čtvrtek 15. května 2014 vypravil do Olomouce na moc zajímavou konferenci o "nových vizích" v městském plánování (www.cityvision.cz).

Share

Celý článek...

Generace 89 je občanské sdružení působící v Litomyšli od února 2011. Vzniklo po komunálních volbách v roce 2010, v nichž stejnojmenné Sdružení nezávislých kandidátů získalo v místním zastupitelstvu dvě křesla a devět míst v poradních orgánech Rady města. Jaká je vazba mezi oběma uskupeními?

Share

Celý článek...

Drazí Litomyšlané,

hnutí Generace 89 děkuje všem aktivním občanům, kteří využili svého práva a hlasovali o budoucnosti naší země ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dobře víme, že výběr nebyl jednoduchý, o to cennější je svého práva využít a alespoň se pokusit něco změnit.

Share

Celý článek...

"Jednoznačně bych řešil korupci. Nejde jen o to, že se skrze ní ztrácejí veřejné prostředky, ale způsobuje taky všeobecnou ztrátu důvěry lidí v politiku a celý demokratický systém."

Share

Celý článek...

Na počátku bylo slovo. To slovo zaznělo na schůzce občanského sdružení GENERACE 89 a znělo asi takto: „Hele, tady v časopise je článek o jedné nadaci, která poskytuje příspěvek až 25 miliónů na úpravu parků a městské zeleně. Nechcete do toho někdo jít?“ Byl 12. leden roku 2011, krok první.

Nadace PROMĚNY se v rámci grantového programu Parky/Výzva 2010/2011 s podtitulem Městský prostor (viz www.nadace-proměny.cz) soustředí na přeměnu nevyužitých míst v živá veřejná prostranství. Takovou rezervu jsme viděli v prostoru parku u Smetanova domu, v jednom z mála zelených, leč ne příliš vyhledávaných míst uprostřed Litomyšle. V ideálním případě jej propojit s dětským hřištěm na protějším břehu řeky Loučné. Co dál? Zjistit majetkoprávní vztahy, krok druhý. Žádost o nadační příspěvek může podat jen město/obec, popřípadě nadace může být upozorněna na možnost jejího využití a sama oslovit město, aby se ve věci angažovalo. Výsledek: výpisy z katastru nemovitostí. Dotčené území je v majetku města.

Share

Celý článek...

Kalendář akcí:

Žádné události

Naše aktivity:

GENERACE 89, o.s. | Smetanovo nám. 132, Litomyšl 570 01 | Kontakt: info@generace89.cz

Copyright © 2017