Cesty z města

Zatímco turisty láká především historické centrum Litomyšle, místní se rádi vypraví na okraj, za přírodou. Myslíme si, že právě "cesty z města" by si zasloužily více naší pozornosti, pojďme se proto společně zamyslet nad tím, jak cesty z města více zkrášlit, doplnit o nové drobné cíle procházek nebo projížděk, vysázet kolem nich aleje poskytující stín, doplnit zastíněné lavičky a odpadkové koše, vodní prvky, drobná umělecká díla….

 

Na Višňáry...

Znáte Šibeniční vrch? Na místě, kde litomyšlská vrchnost spravedlivě i nespravedlivě trestala své poddané dnes už nic neuvidíte. Nebylo by dobré místo vyznačit a připomenout? Třeba vysadit lípu a pod ní postavit lavičku?

 

Do Nedošína...

Největší vodní plochou v okolí je rybník Velký Košíř, na jeho břehu by možná stálo za to vybudovat piknikové místo nebo ohniště s lavičkami. Až povede kolem města dálnice, snadno se povede dovést téměř až sem komfortní cyklopruh po zklidněné I/35.

 

Do Kornic....

Víte, že je v Litomyšli také židovský hřbitov? Nevede k němu ale dobrý přístup a na místě se toho člověk moc nedozví. Nestálo by za to hřbitov trochu více zpřístupnit a nějakým informačním panelem připomenout historii hřbitova a litomyšlské židovské obce? Mimochodem, určitě by šlo udělat podél cesty nad Rasovnou pítko pro lidi i pejsky, co říkáte?

 

Do Vlkova...

Znáte starou plovárnu, kde procházkují a venčí pejsky hlavně zahájští? Co udělat u vody lavičky a třeba i veřejný gril? Nebo co také udělat naučnou stezku pestrou faunou a florou místního lužního lesíku (na straně ke kravínu)?

 

Do Němčic...

Cestu do Němčic přetne v budoucnu nová dálnice. Nebylo by dobré do té doby do těchto míst dovést cyklostezku, která by dálnici přemostila spolu se silnicí?

 

Na Pohodlí...

Pohodlí je sice součástí Litomyšle ale jinak než autem nebo autobusem se tam člověk nedostane, i tam by možná stálo za úvahu přivést cyklo/inline stezku, lemovanou alejí?

 

Na Osík...

Stadion Wembley je dnes jen zanedbaným sportovištěm na okraji města. Nemohl by se ale stát místem setkávání obyvatel sídliště? Kdyby se doplnily lavičky a třeba altánek s grilem na půjčení a ohniště, možná by se podařilo místo více oživit. Z Wembley by také měla vést rozumná cesta k Lučnímu rybníku a dál do Osického údolí. Mimochodem, co kdyby na Wembley vzniklo velké dětské hřiště, zastřešené stínícími plachtami?

 

Litomyšl leží v dolíku a toulat se po jejích okrajích proto obvykle znamená pěkný výhled a krásnou procházku. Už teď je tam nádherně, je ale možná na čase dát těmto "cestám z města" nějakou formu. Budeme moc rádi za Vaše nápady a náměty. Napište, kde se Vám dobře rozjímá, a kde tomu naopak "něco" chybí. Rádi si to dáme za úkol. :-)

 

Jeník Pikna, GENERACE 89

 
 

Článek

 

Sbírání podnětů od vás

 

Online hlasování

 

Výsledky hlasování